spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

LOL

Tým, který letos oslavil 5 let existence a za tu dobu se stihl stát maďarskými mistry, pravidelnými účastníky Středoevropské ligy a hnacím, byť zatím trochu pomalým, motorem maďarského ultimate. Letos se kvalifikovali na EUCR ze čtvrtého místa ve Středoevropské lize. Českým týmům se představili na prvním kvalifikačním turnaji v Putimi, na kterém bez porážky zvítězili. O týmu LOL, ale i o maďarském ultimate jsme si povídali s trenérem a hráčskou hvězdou týmu Gáborem Borossem.
 
   Tým LOL vznikl v lednu roku 2004, kdy jej založil Orosz Ferenccel zvaný Feri na troskách několika budapešťských týmů. Jedním z nich byl v Čechách trochu známý tým Csoda, který se rozpadl po odjezdu dvou klíčových hráček do USA a Gabora Borosse do Londýna. Všichni tři se po návratu připojili již k fungujícím LOL. Název týmu naráží na oblíbené slovo internetového newspeaku a podle Feriho si můžeme vybrat, zda jej bereme jako „Laughing Out Loud“, „Lots of Love“, nebo „Lots of Loosers“.
   V současnosti mají LOL něco přes 20 aktivních mužských hráčů, z nichž pravidelně na tréninky chodí přibližně 15. Šest hráček z týmu bývá doplněno dalšími dívkami na zvláštním dívčím tréninku. Někteří z hráčů hrají maďarské mistrovství se svými vlastními týmy, ale vzhledem k tomu že žijí v Budapešti, trénují a jezdí na zahraniční turnaje za LOL.
   Svým způsobem tak LOL tvoří jakýsi „supertým", který je možno srovnávat s nově vzniklým pražským open týmem Silence.
 
 
  
   A jak vypadají tréninky nejlepšího maďarského týmu? „V úterý je mužský trénink, ve čtvrtek trénují ženy, po lehčím hodinovém ženském tréninku následuje dvouhodinový trénink mixu.“ vysvětluje Gábor Boross. Tréninky jsou důsledně uzavřené členům týmu, ale kromě nich se v sobotu koná pick-upová hra otevřená všem zájemcům z města. Ta se v sezóně bohužel nemůže konat každý víkend, protože LOL jsou poměrně často na turnajích. Hráči mají také předepsaný individuální běhací program. „Mám přehled o tom, kdo chodí běhat, takže vím, že většina opravdu běhá, i když ne všichni se stejným nadšením. Momentálně je mnoho hráčů včetně mě s programem lehce pozadu – zatím jsme odběhali 5 místo plánovaných 8 tréninků.“ vyvrací Boross pochyby o tom, jak je to s přístupem k individuální přípravě.  
 
   Když se s Gáborem bavíte situaci ultimate v Maďarsku, nezáří velkým nadšením. „Myslím, že LOL má do budoucna velký potenciál, ale situaci v Maďarsku obecně moc optimisticky nevidím.“ říká k tomu. V Budapešti organizují začátečnickou ligu, díky které získávají nové talentované hráče a také tam vznikají nové týmy. Mimo hlavní město je ale situace mnohem horší. Jediným větším týmem jsou UFÓzd z města Ózd a ti se potýkají s odlivem mladých hráčů, kteří se rozjíždí na školy do jiných částí země. Přesto platí Ózd vedle Budapešti za největší líheň talentovaných juniorů. Ti jsou nadějí do budoucna. V roce 2007 se sice nemohli zúčastnit mistrovství Evropy v Southamptonu, ale na jiných turnajích se jim podařilo porazit Němce i Rakušany. Hráči, kteří již odrostli juniorské kategorii, se pravděpodobně stanou základem nové maďarské reprezentace.
 
   Maďarského mistrovství se účastní 7-8 týmů a hraje se systémem tří turnajů. Přesto si tým LOL našel cestu i na první český kvalifikační turnaj v Putimi. „Situace v Čechách je o mnoho lepší, proto nám stojí za to jet 600km na váš turnaj.“ říká Boross na účet svého vítězného výletu do Česka. „To, že jsme na turnaji vyhráli, svědčí o tom, že úroveň zde není nejvyšší, ale je přesto vysoká a dále roste. Myslím, že vznik pražského all-star týmu Silence dodá mnoha hráčům další motivaci do hry.“ hodnotí Boross ve zkratce svůj pohled na ultimate v ČR a neopomene dodat, že vítězství v Putimi si velmi váží.
 
   Co se týká taktiky, nechystá trenér, který si přivezl cenné zkušenosti ze svého působení v elitním britském týmu Fire of London, pro tuto sezónu žádné překvapení. „Snažíme se zlepšovat to, co jsme dělali vždy. Většinou hrajeme vertikální lajnu s jedním dumpem. Snažíme se o přenášení hry pomocí dumpu a swingu, chceme víc breaků a dlouhých přihrávek – myslím, že v dlouhé hře jsme se hodně zlepšili. Máme pár signálů na rozehrávku a zkoušíme horizontální lajnu. Všechno jsou to však věci, které jsme dělali i dříve, takže žádné novinky“ prozrazuje Gábor. Jako největší slabinu týmu vidí útok proti zónové obraně. Díky početné účasti na trénincích se na to nyní konečně mohou soustředit.
    Letošní sezónu chtějí LOL získat zkušenosti, protože mají mnoho nových nadějných hráčů, kteří především potřebují hrát na větších turnajích. Výsledky proto nejsou letos prioritou. Tým bude hrát v Norimberku (regionální kvalifikace na ME) v kategorii open, ale na mistrovství Evropy do Londýna se chystají v mixové divizi. Již nyní se soustředí na to, aby poslali silný open tým na mistrovství světa 2010 v Praze. „Nechceme tam vyhrát, ale rádi bychom některým velkým klubům připravili překvapení.“ shrnuje své plány Gábor Boross.

Autor: Štěpán Materna (PD), 19. 6. 2009
Poslat odkaz na e-mail

Týmové profily (2009)