spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

CrossFit

Před časem vyšel na The Huddle článek o zařazení CrossFitu do zimní přípravy přípravy pro ultimate. V tu samou dobu rozeslal Bryn výzvu, ať jdeme zkusit první a zatím jedinou CrossFitovou tělocvičnu v Praze. Tak co je to tedy ten CrossFit?

Úvod do CrossFitu

V úplném zjednodušení je možné říct, že CrossFit je posilování. Než budu pokračovat dál, tak mi dovolte rozepsat se trochu o posilování a jeho významu pro ultimate.

Proč CrossFit

Nutnost nějaké formy běžeckých tréninků v přípravě na ultimate sezónu asi nikdo nezpochybňuje. Ohledně posilování je to u nás ale jinak. Myslím, že posilování, ať v jakékoliv formě, není příliš běžnou součástí tréninků. Podle mne to není dobře. Jak můžeme vidět i u jiných sportů, basketbal, fotbal atd., je rozvoj síly nedílnou součástí celoroční přípravy. Správné posilování lze využít k několika cílům, jako jsou například rozvoj rychlosti a výskoku, kompenzace jednostranného zatížení (např. přetěžování nepivotové nohy),  posílení kloubních systémů a tím snížení rizika zranění.
crossfit_gym.jpg

Téměř každý rychlý atletický pohyb (starty, skoky změny směru) zavisí na rychlosti, s jakou dokážeme co největší sílu přenést z nohou přes kyčle do zbytku těla. Rozvoj celkové tělěsné síly také pomáhá zvládnout plnou trénikovou a turnajovou zátěž. Vždyť je to paráda, moct se na konci těžkého zápasu soustředit na hru a ne na bolavá stehna, namožená záda nebo lýtka plná křečí.

Poslední čtyři roky zařazuji pravidelné posilování do zimní přípravy na sezónu, vždy jsem chodil dvakrát týdně do posilovny. Pro letošní zimu chci zkusit CrossFit.

Co to tedy CrossFit je?

A teď zpátky k tomu co to tedy ten CrossFit je. Jak jsem už napsal, jde o způsob posilování nebo obecně silového tréninku. Je ale odlišný od klasického cvičení v posilovnách, jak ho asi každý z vás zná.

Termínem CrossFit je označována metodika či přístup k silovému tréninku. Ten není zaměřen k nabírání svalové hmoty. Cílem je rozvoj celkové tělesné síly, ale i obratnosti a rychlosti. Pro CrossFit je typická variabilita. Tréninky (workouts) jsou pro každé cvičení jiné. Jednotlivý trénink je sada malého počtu cviků, které se většinou několikrát v sériích opakují. CrossFit hlásá „Dělejte co nejvíce rozmanitých sportů a cvičení, a vše kombinujte. Cvičte rychle a tvrdě. Každý den něco.“.

Běžné CrossFit cviky

Běžnými cviky pro CrossFit jsou kliky, shyby, dřepy, leh-sedy, skoky přes švihadlo, veslování, běhaní a další. Zařazovány jsou i gymnastické prvky jako výdrže či výmyky. Jako doplňková náčiní jsou používány hrazdy, gymnastické kruhy, lehčí činky, medicinbaly, bradla, veslovací stroje a podobně.

Příkladem typického CrossFitového tréninku může být trénink Barbara: 20 shybů, 30 kliků, 40 leh-sedů, 50 dřepů a to celé zopakovat pětkrát, měří se celkový čas, za který trénink provedete. Nebo 200 metrů na veslovacím stroji a 15 „angličáků“ a to celé zas pětkrát, jak rychle to zvládnete?

Cílem je provádět cviky velmi rychle, dynamicky a koordinovaně (rozumějte: pod kontrolou, ne jako hadr na holi). Pro ztížení pohybů se používají relativně malé zátěže, tak aby cvik bylo možné typicky dvacetkrát opakovat. Například klasické výpady se mohou provádět s desetikilogramovým závažím nad hlavou. Využívání relativně malé zátěže (od 10 % do 30 % maxima) se zaměřením na dynamiku pak má dobrý vliv na zvýšení rychlosti pohybu, zvláště výskoky s mírnou žátěží mají pro hráče ultimate velký význam.

20 shybů, to zní strašlivě, co? Ale nenechte se vystrašit, každý cvik jde nějak ulehčit, pokud ještě nejste ve formě, kdy byste ho zvládli bez problémů. Pro shyby se například používají pomocné gumy, do kterých se můžete zavěsit, a ony vás nadlehčují. Kliky můžete provádět za pomoci kolen, při dřepech si pomáháte dosedáváním na medicinbal a podobně.
crossfit_exercise.jpg

Rozdíly oproti cvičení v klasické posilovně

  1. Komplexnost vs. izolace - v normální posilovně a cvičení na strojích se snažíme o co největší izolování svalů, které právě posilujeme, a tím dosáhnout největšího efektu cvičení, pak ale není lehké cviky obměňovat a nepreferovat jen některé partie. Naproti tomu CrossFit volí cviky, u kterých se zapojují větší části těla, a ještě jsou v jednom tréninku v kombinaci s jinými cviky (kliky, dřepy, leh-sedy).
  2. Vytrvalost - v CrossFitu se dělá většinou jen jedno tréninkové cvičení, které však trvá od 20 do 50 minut bez přestávek, nebo jen s nejnutnějšími přerušeními. Zatímco v posilovně většinou cvičíte v krátkých intenzivních dávkách, mezi kterými je dostatek času na zotavení.
  3. Soutěživost - vždy se měří, za jaký čas zvládnete zadaný trénink. Ne že by člověk musel zrovna závodit třeba s kamarádem, ale už samotné vědomí, že cvičíte proti času, vás žene dopředu. Vtip je v tom, že měřit čas je jednoduché a snadno vidíte zlepšení. Takové cvičení je zábavné. Dosáhnout něčeho podobného v posilovně většinou znamená vést si podrobný deník počtu opakování a hmotností atd.
  4. Komunita - v CrossFitových tělocvičnách se obvykle lidé znají, prostředí tak trochu vypadá, jakoby jste cvičili v týmu. Na tabuli je zapsán jak váš čas, tak časy všech ostatních cvičících. Existují webové portály, kde jsou vypisovány tréninky a lidé si v diskusích píší své dosažené časy a výkony.
  5. Koordinace - cvičení v posilovně na strojích nebo na lavicích s činkami jsou ve své podstatě technicky méně náročná, než typické CrossFitové cviky. Ono provádět správně třeba mrtvý tah, tak aby si člověk neublížil, není úplně jednoduché. V tom je cvičení CrossFitu složitější a v jistém smyslu i trochu nebezpečnější než cvičení v posilovně. Proto by se každý, kdo cvičí CrossFit, měl více zajímat o to, co, proč a jak správně provádět. Pokud máte možnost, tak se nestyďte ptát a nechat si poradit od zkušenějších.
Komplexnost CrossFitových tréninků je prospěšná, ale má i jednu nevýhodu. Těžko se cvičí s nějakým konkrétním omezením nebo cílem posílit jen jednu partii. Pokud například nemůžete vůbec zapojit některý zraněný kloub nebo sval, tak se budete hůře zapojovat do CrossFitových tréninků. Zatímco v posilovně je snažší zvolit cviky, které dané partie nezapojují vůbec. Ale nic není nemožné, jen to vyžaduje promyšlený přístup. Já mám takový problém s rameny a musím si proto některé cviky trochu přizpůsobovat.

Pro ultimate má myslím CrossFit velký význam jako doplňkové cvičení, buď jen do přípravného období nebo i jako celoroční aktivita. Je rozhodně vhodné pro získání výbušnosti, rychlosti, zlepšení výskoku, koordinace i celkové odolnosti. Po cvičení nerostou svaly, ale postava se velmi dobře formuje, což může mít dobrý vliv i na vaši psychiku. Síla nabraná přes zimu se určitě v jarních a letních trénincích bohatě vyplatí (znám to z vlastní zkušenosti).

Užitečné  odkazy:

Ať to lítá!
Petr Haering - Héřa

Autor: Petr Haering - Héřa (PD), 20. 1. 2010
Poslat odkaz na e-mail

Názory (2010)