spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Frisbee ultimate v živém přenosu

Do Itálie na Paganello vyjel letos jediný český tým. Sice jen v sedmi lidech a s jedním diskem, ale dokázal přitáhnout pozornost tisíce diváků. Hlavně těch, kteří tuhle oblíbenou velikonoční akci nemohli sledovat přímo na místě, pouze u svých monitorů. Tým Playo.tv (bývalá Střižna.cz) vysílal v podstatě nonstop a do vyčerpání, ale námaha se vyplatila, jak popsal jeden z členů Stanislav Kříž.
 
Byla to první akce, na které jsme jeli přenosovým vozem po pláži a měli obavu, aby se nám auto nepřevrátilo na bok. Ale jinak to byla hezká akce. Cesta náročná, jeli jsme 13 hodin přes noc, ale pěkná, přes Alpy přes Innsbruck. Co nás potěšilo, to byla návštěvnost areálu. Hlavně na finále byla skutečně dobrá atmosféra, hodně lidí. I sledovanost na stránkách byla hodně příznivá. Myslím, že tahle akce byla z našich povedenějších. Lepší zážitky a lepší reference.
 

Jak vznikla spolupráce s organizátory Paganella?

To začalo minulý rok na evropském šampionátu ve Frankfurtu, který jsme přenášeli. Tam jsme se díky jednomu z organizátorů seznámili se šéfem Paganella a domluvili se na spolupráci. Škoda jen, že letos nebyl žádný český tým. Nevím, jestli se neprobojoval nebo nebyl zájem. Pouze na freestylu ve vedlejším stanu bylo pár Čechů.

 

Celkem jste odvysílali 39 zápasů. Jak jste je vybírali?

Přenášeli jsme z jednoho místa u hlavní arény. Ta pláž je hrozně dlouhá. V životě bych tam nechtěl jet na dovolenou. Uprostřed té hrozné dlouhé pláže postavili proti sobě dvě tribuny a odtud jsme přenášeli nonstop celý den, od ranního rozbřesku do soumraku. 13 hodin denně a čtyři dny v kuse. Docela maratony. Sáhli jsme si na dno.
Playo.tv v Rimini

Paganello je svou náročností pověstné. Přes den se hraje, v noci paří…

Většinou se všech party účastním, ale vzhledem k plánu jsme byli rádi, že jsme po deváté hodině ukončili přenos, dostali se do hotelu a po pár pivech na pokoji vytuhli.

 

Jaká byla sledovanost turnaje na webu?

Požadavek byl, aby se to vysílalo jak z YouTube, tak přes naši síť. Diváci se nakonec přesunuli z YT k nám, protože tam byl chat a mohli mezi sebou komunikovat. Sledovanost finálových utkání se pohybovala kolem 15 tisíc diváků, myšleno reálných diváků. Celkově za ty čtyři hrací dny jsme měli sledovanost řádově 36 tisíc unikátních diváků a řádově asi 160 tisíc návratů. Z toho máme radost.

 

Pracujete následně s těmi záznamy? Nabízíte sestřihy?

Zase záleží, co chce zákazník. Pro Paganello chystáme dvacetiminutový záznam highlightů.

 

Přenosy z Frankfurtu byly placené, ale Paganello už bylo pro diváky zdarma. Neosvědčilo se vám zpoplatnění?

Tohle vždy vychází od zákazníka, co on požaduje. Verze, kdy platí divák, je výhodná pro zadavatele v tom, že neplatí nic, a je-li nějaký zisk, tak se v rámci dohody ještě můžeme dělit. Pokud neplatí nic divák, musí se přenos zaplatit reklamou nebo ho zaplatí zadavatel, organizátor. Je to vždycky volba organizátora. My jsme byli v Itálii jako čistě produkční společnost a byli jsme placený Paganellem, respektive zprostředkovaně přes toho člověka z Frankfurtu. A jsme v černých číslech.

 

Pravidelní diváci si všimli rostoucí kvality vašich přenosů z ultimate frisbee. Necháváte si radit přímo od hráčů, na co zaměřit pozornost a co zopakovat, nebo už jste do sportu natolik pronikli, že víte sami?

Naší první velkou akcí bylo MS na Slavii a technika tenkrát nebyla na úrovni, kterou máme dnes. Takže zásadní pokrok od Slavie je technika. Všichni naši spolupracovníci jsou z oboru, pracují v jiných televizích nebo to minimálně studují. Ty zkušenosti tam tedy byly vždycky, problém byl s technikou. Proto se ani ty opakovačky nedařily vždycky, jak bychom chtěli. Ale je pravda, že za tu dobu, co to děláme, už o tom sportu něco víme. Už tušíme, co je to třeba pick call. Že když se někdo napřahuje s diskem, že ještě nehází, jen teprve naznačuje. Tohle jsme se za ta léta naučili. Ty znalosti tam musí být, bez nich to nejde. Neměli jsme nikoho z místních. Pochybuju, že by tam někdo s námi 13 hodin byl a ukazoval záběry.
Playo.tv v Rimini

Komentátora vám zajistili organizátoři?

Do žádného sportu se nesnažíme dávat naše komentátory. Máme profesionály z řad speakerů, ale ne profesionály ke každému sportu, který točíme. A těžko by člověk, který umí komentovat hokej, mohl komentovat frisbee. Tady to bylo zahraniční vysílání, takže jasně v angličtině. Komentátora jsme sehnali přes kontakty z Frankfurtu.

Kolik používáte kamer pro přenosy frisbee zápasů?

Při klasickém zabírání z boku, kdy je osa podél hřiště, většinou používáme na hřišti čtyři kamery. Někdy máme jednu doplňkovou, která chodí a dělá rozhovory.

Během finále na WUCC v Praze poletovala jedna kamera nad hřištěm. Ta byla vaše?

Helikoptéra naše bohužel nebyla. Největším problémem přímých přenosů je přenos signálu. A přenos signálu bezdrátově a ještě přes takové malé lehké zařízení je hodně náročný. Nezaplatitelný. Tu možnost máme. Já sám jsem pilot, takže bych někde mohl lítat a přenášet live, ale to jsme cenově někde jinde.

Jaká jsou specifika ultimate frisbee ve srovnání s jinými sporty?

Pokud čekáte, že je váš sport v něčem extrémně jiný, tak vás zklamu. Ani rychlostí nebo technicky není tenhle sport odlišný od jiných. V čem se rozhodně liší od některých českých sportů nebo od toho, jakým způsobem jsou některé sporty u nás hrané, to je atraktivnost. Frisbee má něco do sebe, je tam akce, taktika, není to statický, ale dynamický, docela hezky se na to kouká. To samé se nedá říct o některých jiných sportech, které se tu hrají.

Na jaké další turnaje se letos ještě chystáte?

Mistrovství České republiky se bohužel účastnit nebudeme, protože jsme někde jinde. Ale jistě vás bude zajímat, že jednáme o nákupu vysílacích práv na konec září do Bordeaux na rozšířený evropský šampionát. Tam se hodně těšíme. Už jen z toho titulu, že je to v Bordeaux a na konci září.(A novinkou je, že Playo.tv bude živě vysílat i z plážového mistrovství Evropy ve Španělsku, které proběhne na konci června. Každá země bude mít alespoň jednu příležitost se blýsknout před kamerou, slibují organizátoři.)

Kdy jste se vy osobně poprvé setkal s frisbee ultimate?

Bylo to na mistrovství republiky v Třebechovicích pod Orebem. Na tuhle akci si myslím pamatují všichni. Bylo to s neplánovaným příletem vrtulníku. Všechno je zase v pořádku. Kolega s námi dál spolupracuje. Od té doby se bojí lešení.

Jak k tomu pádu vlastně došlo?

On nám později řekl, že se bojí výšek a že nemá rád teplo. Jenže se ve čtyřicetistupňovém vedru postavil na čtyřmetrové lešení. Naštěstí to dopadlo dobře.

A jak jsme se ke sportu dostali? Mám dojem, že přímým marketingem. Vyhledávali jsme akce, které by se nám mohly líbit. A bylo to v prvopočátku, kdy jsme s živými přenosy začínali. Úplně první přenosy byly z vysočanského rugby, což je blízko naší pracovny v Říčanech. Rugby byl první sport, který jsme točili. A myslím, že frisbee v Třebechovicích bylo hned potom. Tenkrát se připravovalo to MS na Slavii a my začali jednat tuším se Štěpánem Maternou o tom, že bychom se stali mediálním partnerem té akce, a jako otestování našich služeb mělo být to MČR.

Dnes se věnujeme i větším sportům. V květnu jsme přenášeli juniorské mistrovství světa ve florbalu v Hamburku. Jednáme o nákupu práv v rámci první hokejové ligy. Ono je hezké malým sportům pomáhat, ale není to výnosné. Nejsou tam peníze, ani primárně ani sekundárně, takže přenosy se nedají zaplatit. Sledovanost není ohromná, takže ani reklamou se nezaplatí. Ačkoliv máme do dneška v repertoáru menší sporty, snažíme se jít do větších, abychom náš projekt uplatnili a zaplatili. Frisbee rozhodně nepatří mezi malé sporty.
Playo.tv v Rimini
 

Jak může kvalitní přenos přispět k rozvoji sportu?

To je záludná otázka, k níž vedeme sáhodlouhé debaty. Zadavatelé se občas bojí, že s příchodem přímých přenosů na internetu dochází k odlivu diváků v tom konkrétním místě. To je problematické v situacích, kdy se prodávají vstupenky na stadion a zadavatelé se bojí odlivu peněz. Jedna strana tvrdí, že živé přenosy jdou proti návštěvnosti na stadionu a že moc nepomáhají. Pak je pozitivní postoj v tom, že přímý přenos přiláká spoustu nových potenciálních zájemců o sport. Je to taková sociální síť, je tam i chat a pomáhá k vytváření nových vztahů. Samozřejmě pomáhá hráčům samým, kteří mohou zhlédnout analýzy střetnutí, i pro rozhodčí je to dobré, že mohou sporné situace zpětně rozebírat. Těch pozitiv je podle mého názoru víc než negativ.

Neuvažoval někdo z vašeho týmu, že by začal hrát frisbee?

Máme v přenosáku, myslím od Slavie, jeden disk a na každý akci, když je trochu času, si mezi sebou házíme.

Díky Štěpánovi Maternovi za inspirativní témata pro rozhovor.

 

logo-playo-czHistorie projektu Playo.tv sahá do roku 2005, kdy se jeho provozovatel, společnost Prerogative Business vytvářející IT systémy na míru, rozhodl v rámci diverzifikace příjmů založit portál pro letectví. Jeho vrcholnou akcí byl přenos z mezinárodní soutěže v letecké akrobacii motorových letounů v Hradci Králové v roce 2007. Iniciátoři projektu došli tehdy k závěru, že by byla škoda limitovat techniku, kterou pro to vytvořili, čistě na přenosy z letectví, a vznikl portál pro více sportů. Po letectví následovalo rugby. Dnes zajišťují přenosy i z nesportovních akcí jako jsou koncerty, soutěže, konference. „V Čechách i v Evropě jsme jednou z mála společností, která se touto činností zabývá, minimálně s takovou kvalitou. Čím dál častěji se dostáváme do zahraničí, většinou na západ od ČR,“ říká jeden ze zakládajících členů Stanislav Kříž. S tím souvisí i nedávná změna názvu. „V zahraničí, ale i v Čechách, mají lidé problém vyslovit střižna.cz. Nikdo to nevysloví a ani neví, co to znamená. Přiznám se, že ani v Čechách střižna.cz neevokovala to, co by evokovat měla. Dost často nás s dodávkou zastavovali, jestli jim nesestříháme plot.“ Od začátku května už televize vysílá pod názvem Playo.tv. Tým pěti stálých zaměstnanců doplňuje okolo 25 externistů.

Český ženský tým změří síly před kamerami Playo.tv v pátek 28. 6. od 9:00 s reprezentací Ruska. Nezapomeňte se dívat a fandit!

Autor: Katy FUJ, 24. 6. 2013
Poslat odkaz na e-mail